arrows arrow-right arrow-left menu search rss youtube linkedin twitter facebook arrow-play

Program

The program includes more than 500 platform and poster presentations in 55 specialized sessions, along with 3 panel discussions. Platform sessions will begin Tuesday morning, May 23, at 8:00 a.m. and conclude Thursday afternoon, May 25, at 3:30 p.m.; poster sessions will be conducted on Tuesday and Wednesday evenings. 


Technical Program

The 55 sessions are organized according to the following major topics:

  • Bioremediation Implementation Practices
    (Sessions A1-A8)

  • Characterization and Bioremediation of Upstream Oil and Gas Releases
    (Sessions B1-B4)

  • Managing Petroleum Hydrocarbon Sites
    (Sessions B5-B8)

  • Biodegradation of Emerging Contaminants
    (Sessions B9-B11)

  • Advanced Tools for Assessing Bioremediation
    (Sessions C1-C5)

  • Innovative Biological Approaches to Pollution Prevention and Waste Management
    (Sessions C6-C7)

  • Application of Bioremediation to Complex Sites
    (Sessions D1-D4)

  • Innovations in Bioremediation Technologies
    (Sessions D5-D9)

  • Evaluating and Mitigating Vapor Intrusion
    (Sessions E1-E4)

  • Munitions Response
    (Sessions E5-E6)

  • Advances in Assessing and Monitoring Natural Attenuation
    (Sessions E7-E10)

  • Characterization and Remediation of Per- and Polyfluorinated Alkyl Substances (PFAS)
    (Sessions F1-F4)

  • Sustainable Site Management Strategies
    (Sessions F5-F6)

  • Green and Sustainable Remediation (GSR)
    (Sessions F7-F10)


Panel Discussions

The three panel discussions are as follows:

  • Model for Combined Remedies at Well 12A Superfund Site, Tacoma, Washington
    (Tuesday, Track A)

  • Sampling and Analysis of PFAS Compounds: Lessons Learned and State of the Science
    (Tuesday, Track E)

  • Using Geology to Follow the Groundwater, Follow the Flow to Successful Remediation
    (Thursday, Track C)


Program Committee

Symposium Chairs 
Andrew Barton (Battelle) 
Stephen Rosansky (Battelle) 

Technical Steering Committee 
Les Clarke, PMP (Battelle) 
Charles Coyle, PE (USACE) 
Diana Cutt (U.S. EPA) 
Ramona Darlington, Ph.D. (Battelle) 
Rick Hanoski (EA Environmental) 
Kate Kucharzyk, Ph.D. (Battelle) 
Matthew Lahvis (Shell) 
Carmen Lebron (SERDP/ESTCP) 
Patricia Reyes (ITRC) 
Russ Sirabian, PE, PMP, LEED Green Associate (Battelle) 
John Simon (SURF) 
Jim Tarr, MS, PG (U.S. Navy)

 

Contact us today for more information.
Contact Us